✦ Zostajesz po godzinach w pracy, bo szef zarzucił Cię nagle dokumentami do zrobienia ”na wczoraj.” Zgadzasz się wściekła, chociaż w domu czekają na Ciebie dzieci.
✦ Na spotkaniu rodzinnym nie potrafisz odmówić kolejnej porcji jedzenia, bo boisz się, że gospodarzom będzie przykro.
✦ Koledzy namawiają Cię na drinka, chociaż mówiłeś im już trzy razy, że musisz wstać wcześnie. Zgadzasz się pod wpływem ich docinek, żeby nie wyjść na mięczaka.
✦ Przyjaciółka prosi, żebyś zaopiekowała się jej psem dzisiaj i chociaż masz inne plany, zgadzasz się, bo boisz się, że będzie jej przykro lub przestanie Cię lubić.
✦ Od 15 minut stoisz w kolejce, gdy ktoś nagle podchodzi i zostaje obsłużony przed Tobą. Zaciskasz zęby ze złością i nic nie mówisz.
Asertywność często rozumiana jest tylko jako odmowa i mówienie NIE.
Asertywność często rozumiana jest jako egoizm.
Tymczasem asertywność to umiejętność wyrażania własnego zdania, opinii, życzeń czy nawet krytyki w sposób, który nie rani innych ludzi i nie narusza ich godności, a jednocześnie pozwala na zachowanie swoich własnych granic. Świadomość, że JA mam prawo do bycia sobą i TY masz prawo do bycia sobą. Nie musimy się zgadzać, ale szanujemy się nawzajem. Bycie asertywnym oznacza wyrażanie swoich emocji i mówienie o swoich potrzebach w sposób nieagresywny. Emocje są naszym drogowskazem. Świadomość tego, co czuję w danej sytuacji, pozwala na zrozumienie siebie i zrozumienie tego, czego potrzebuję, co jest dla mnie ważne. Umiejętność identyfikowania własnych emocji i wyrażanie ich pozwala na budowanie głębszych relacji z innymi, nawet na unikanie konfliktów. Asertywność to zgadzanie się na coś wtedy, gdy nie robi mi to krzywdy i niezgadzanie się, gdy jest to sprzeczne z wartościami, którymi się kieruję w życiu czy moimi zasadami.
Bo bycie asertywnym oznacza bycie w zgodzie ze sobą samym. Dbanie o swoje interesy, realizowanie własnych zamierzeń mimo nacisków otoczenia. Ale nie oznacza to bycia agresywnym i egzekwowania swoich praw krzykiem. Asertywność nie oznacza ignorowania uczuć innych ludzi ani tez nie brania pod uwagę ich zdania czy interesów. Jest to postawa charakteryzująca się uczciwością względem siebie oraz innych. Co ważne w zachowaniu asertywnym nie chodzi tylko o słowa, jakich używamy, ale w ogóle o sposób mówienia. Ważna jest więc również postawa ciała, gesty, ton głosu, mimika. Definicja asertywność ujmuje jako umiejętność i to jest dobra wiadomość. Oznacza, że asertywności można się uczyć 😉 . Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana tym tematem, uważasz, że asertywność nie jest Twoją mocną stroną, to zapraszam Cię na bezpłatną konsultację w sprawie warsztatu „Asertywność, czy egoizm. Mówię TAK, mówię NIE” , który odbędzie się w 9 lipca 2022 r. w Magnolii – gabinecie psychoterapii w Gliwicach.
Aleksandra Duliban — trenerka umiejętności psychospołecznych, trenerka TUS w Gliwicach