Psychoedukacja rodziców

Gdy nastolatek zamyka się w sobie

Konflikty i nieporozumienia w rodzinie zdarzają się dość często. Każdy członek rodziny to odrębna jednostka posiadająca niepowtarzalny charakter, mająca swoje zdanie. Zazwyczaj wystarczy szczera rozmowa oraz chęć zrozumienia się wzajemnie. Ale bywa też tak, że nieporozumienie narasta i coraz trudniej znaleźć wspólny język. Może się również zdarzyć, że rodziców zaczynają niepokoić zachowania dziecka, takie jak: niechęć do rozmowy, nadmierna drażliwość, brak skupienia czy nawet agresja, osamotnienie dziecka związane z brakiem przyjaciół.

Przychodzi moment, że nastolatek zamyka się w sobie, a rodzice bezradnie rozkładają ręce i zadają sobie pytanie: „co zrobiliśmy nie tak?”. Prawdopodobnie zrobiliście wszystko, co w Waszej mocy. Czasem po prostu trudności przekraczają nasze możliwości lub nie jesteśmy w stanie dostrzec istoty sprawy z różnych powodów. Nie jest słabością zwrócić się wtedy o pomoc.

Psychoedukacja rodziców, którzy:

  • pragną pogłębić relacje ze swoim dzieckiem,
  • odczuwają niepokój widząc „nietypowe” zachowania swojego dziecka (np. agresja, nadmierny lęk, wycofanie z życia społecznego),
  • chcą wspierać swoje dzieci doświadczające trudności emocjonalnych,
  • dla rodzin, które w gąszczu codzienności nie potrafią odnaleźć wspólnego języka.

Terapeutyczne działania wielotorowe

Szczera rozmowa rodziców z trenerem umiejętności psychospołecznych pozwala uporządkować zaistniałą sytuację. Rodzice odczuwają wsparcie, nie czują się sami ze swoimi problemami. Poczucie bezsilności, które towarzyszy rodzicom znacznie utrudnia im samodzielne rozwiązanie problemu. Jest wręcz przeciwnie, bowiem negatywne emocje (zwykle tłumione w sobie) szybko prowadzą do stanów depresyjnych. Proponujemy rodzicom działanie wielotorowe. Oprócz psychoedukacji rodziców, proponujemy aktywizację dziecka i jego uczestnictwo w indywidualnych warsztatach dla młodzieży. Dlaczego to świetne rozwiązanie? Celem warsztatów jest przede wszystkim pozytywne wzmocnienie. Stawiamy nacisk na asertywność, wiarę w swoje siły, a przede wszystkim większe poczucie własnej wartości. Wzrost samooceny ma ogólne działanie na poprawę postawy, bowiem przekłada się na postępowanie i dokonywanie wyborów w każdej dziedzinie życia, również tej problematycznej.

W naszym gabinecie psychoedukacją rodziców zajmuje się Pani Aleksandra Duliban trenerka umiejętności psychospołecznych społecznych oraz trenerka TUS,  więcej o Pani Oli można przeczytać w części O nas.

Psychoedukacja rodziców odbywa się podczas spotkań, które mają formę warsztatów. Pogłębiane są m.in. umiejętności z zakresu komunikacji w rodzinie, doświadczania emocji, identyfikowania potrzeb, stawiania granic wychowawczych.

Pierwsze spotkanie ma charakter konsultacji, podczas której jest podejmowana decyzja o ewentualnej dalszej współpracy.

Zaangażowanie rodziców i podejmowanie próby zrozumienia, z jakimi trudnościami boryka się dziecko jest ogromnie ważne i niezbędne do tego, żeby młody człowiek mógł bezpiecznie się rozwijać i funkcjonować w społeczeństwie.

Gabinet Magnolia – Psychoterapia Gliwice

 

Koszt:
140 PLN/60 minut
Płatność gotówką lub przelewem

Chcesz się umówić na konsultacje dla rodziców?